Kulturní program na pódiu se bude konat každý den a bude vždy hudebně tematicky zaměřený. Můžete se těšit třeba na jazzové, folklorní, swingové dny nebo dny s lidovou hudbou. Prostor dostanou i děti a žáci mateřských, základních i uměleckých škol.
Brněnský písničkář, který vzešel sice z bluesového podhoubí, jeho tvorba se ale v průběhu let zcela oprostila od žánrových schémat, aniž by ztratila pevné ukotvení v hudebních kořenech. Už když se stal laureátem prestižní soutěže Blues Aperitiv v Šumperku, předestřel velmi osobitou vizi autorské písně, kterou naplňuje po stránce hudební i textové, což stvrzuje cena Za krásu slova, kterou získal od brněnského Rádia Proglas. Ficovy písně hovoří sice často o temných stránkách lidského počínání, jsou autorem do hloubky prožité, střídmě ale nabízejí i pozitivní východiska. Jan Fic dosud vydal tři sólová alba Město (2018), Potom (2020) a Homunkulus (2023).
Nádherná patnáctimetrová jedle ojíněná vyrostla v Rakvicích, které ji městské části Brno-střed darovaly. Přijďte se podívat, jak bude vypadat osvětlená a vánočně nazdobená. Z pódia návštěvníky pozdraví starosta Vojtěch Mencl společně s dalšími zástupci městské části Brno-střed. Navštíví nás i paní Věra Rozsypalová, která jedličku před čtyřiačtyřiceti lety na pozemek před svým domem vysadila.
Letos uplynulo třiatřicet let od vzniku kapely, jejíž aktuální sestavu tvoří tým, který obklopuje zakladatele, lídra, originálního autora skladeb, kytaristu a zpěváka Norberta Červenáka. Po celou dobu existence kapely se mu o basový kontrapunkt stará bratr Ladislav Červenák a víc jako polovinu času mu rytmicky kryje záda hráč na bicí Peter Krško. Kapela příležitostně spolupracuje s vynikajícím polským bluesovým kytaristou Tomekem Krukem, saxofonistou Jánem Kopčákem a houslistou Erikem Kadlíčkem. Svojí interpretací a tvorbou se kapela výrazně vymyká z typického středoevropského blues rockového klišé. Zejména v posledních letech kulminuje její původní tvorba, kdy v letech 2005 až 2015 vydala čtyři autorská alba Hrubá múka (2005), Za fúzy ma poťahaj (2007), Z ruky zobať (2010) a Šibenica frajerka (2015) a z její hudby dýchá živelná bluesová reflexe běžného života. Každé album je hudebně determinované kromě typické bluesové modality také slovenským folklórem. Texty Norberta Červenáka jsou inspirované příhodami, radostmi i strastmi běžného života umocněné typickým zvolenským jazykovým koloritem a humorem.
Česko-americké trio tvoří profesionální hudebníci kytarista Vít Kopecký, bubeník Vladislav Sosna a hráč na foukací hramoniku Brynn Stephens. Na hudební scéně působí od roku 2012 a za dobu své existence mají odehráno přes tisíc koncertů napříč Evropou v Německu, v Rakousku, v Norsku a na Slovensku. V roce 2018 jako jediní z Česka reprezentovali svou zemi na mezinárodním festivalu European Blues Challenge v Norsku. Ve spolupráci s vydavatelstvím Galen nahráli tři alba, z nichž poslední Blues Before Breakfast se zařadilo mezi nejprodávanější bluesová alba v Česku. Od roku 2019 kapela exkluzivně spolupracuje s legendární americkou firmou Stetson.
Kapela MEME hraje ve stylu folkového kabaretu, plného klavírních překlepů a hořkosladkých textů. Bude klavír, bicí, cylindry a samozřejmě spousta hudby a zábavy.
Dežo Ursiny byl velkou osobností československého rocku. Zemřel bohužel příliš brzo, ale jeho syn Kubo se rozhodl slavné Provisorium obnovit. Syn Deža Ursinyho se svojí kapelou vybral z tvorby svého otce to nejlepší, přičemž sám písničky zpívá velmi podobně zabarveným hlasem, čímž vzniká pro fanoušky Dežové tvorby velmi autentický zážitek.
Slovácký krúžek v Brně patří k nejstarším folklorním spolkům v České republice. Vznikl již v roce 1908 jako volné sdružení studentů z Moravského Slovácka a i v současnosti tvoří jeho jádro mladí lidé přijíždějící do Brna za studiemi. Soubor reprezentuje lidovou kulturu Moravského Slovácka, tedy jihovýchodní Moravy známé bohatými a dodnes živými folklorními tradicemi, rozmanitostí a barevností lidových krojů. Členové taneční skupiny, mužského a ženského pěveckého sboru i cimbálové muziky vystupují ve třech a sólisté v ještě dalších, ze sedmadvaceti typů lidových krojů regionu. Činnost Slováckého krúžku v Brně nespočívá však pouze v pódiových vystoupeních na domácích i zahraničních festivalech. Spolek organizuje také nejrůznější tematické pořady pro veřejnost, zejména krojované slovácké plesy a besedy u cimbálu, na nichž si může každý příchozí po chuti zazpívat, zatančit a zahrát. Tyto besedy bývají většinou doplněny o atraktivní program s neopakovatelnou atmosférou. Pořady Slováckého krúžku v Brně zahrnují ženské a mužské písně v podání sólistů i sborů, tance párové, ženské i mužské, zvykové obrázky a samostatná vystoupení cimbálové muziky.
Cimbálová muzika z Krumvíře hraje více jak čtyřicet let. Reprezentuje region Hanácké Slovácko na festivalech doma i v zahraničí. Ve svém repertoáru má i písně ostatních regionů Slovácka, ale také Slovenska, Maďarska a Rumunska. Spolupracuje s významnými osobnostmi moravské i slovenské kultury. Natočila čtyři samostatné CD a na několika dalších doprovází sólisty a sbory z regionu a slovenského Záhoří. Sólisty muziky jsou Jana Kocmanová-Zaviačičová, Ludmila Nováková, Martin Foretník, zpívající primáš František Koráb a kapelník a umělecký vedoucí muziky Jan Zaviačič. Posledním vydavatelským počinem muziky je dvojalbum kapelníka Aj vínečko ryzlinkový, Jan Zaviačič zpívá lidové písně z Moravského Slovácka.
Muzika složená z členů známých brněnských folklorních souborů Lučina Brno a Javorník Brno. Hraje převážně písně z oblastí Moravského Slovácka a Podluží. Ráda se také podívá k sousedům na Slovensko.
Charismatická zpěvačka, akordeonistka, herečka a tanečnice Rozálie vydala loni na podzim své debutové album Korzetiér. Za něj získala nominaci na prestižní hudební Cenu Anděl v kategorii Objev roku a v rámci slavnostního večera na pražském Výstavišti předvedla originální vystoupení, kterým zaujala nejen přítomné v sále, ale i televizní diváky.
Hudbu amerického věrozvěsta, sběratele lidové tvorby, odpadlíka, soudce, zločince a našeptávače bizonů v Českých zemích interpretuje pouze trio Reverend Killjoy. Za pomoci svých tří hlasů a půl tuctu hudebních nástrojů si vzalo za cíl přiblížit se uměleckému odkazu této poutavé, téměř zapomenuté figury amerických dějin a co nejvěrněji ho zprostředkovat tuzemskému publiku.
Nezaměnitelná hudební formace, která je od roku 2000 stálým pojmem na české hudební scéně. Svědčí o tom pevná posluchačská základna po celé České republice. Hudební skupina původně vznikla jako příležitostné umělecké těleso určené primárně k improvizacím na vernisážích či soukromých akcích. Jelikož se však jeho improvizace návštěvníkům zalíbila, zakotvilo na české hudební scéně jako skutečná hudební skupina. Ta se prezentuje ojedinělým hudebním projevem, jenž v sobě kombinuje prvky popu, rocku, funku, jazzu ochucené kabaretní atmosférou s dekadentně teatrálními prvky. Kapela navíc nabízí velmi výrazné nevšední texty v autorském rukopisu Václava Bartoše, který si vydobyl své renomé působením ve skupině Pavla Fajta Pluto.
V sextetu vzdávají renomovaní brněnští hudebníci hold cool jazzu, tedy stylu, který určoval vývoj jazzové hudby zejména v padesátých letech dvacátého století. Zásadní inspirací jim je hráčské a kompoziční mistrovství legendy cool jazzové éry a barytonsaxofonisty Gerry Mulligana. Propracovaná „mulliganovská“ aranžmá stojí na hutné barvě tří saxofonů a precizní souhře rytmické sekce, zároveň se všichni hráči mohou předvést v sólových plochách. Složení: Radek Zapadlo – tenorový saxofon; Radim Hanousek – tenorový saxofon; Lubor Pokluda – barytonový saxofon, aranžmá; Vladan Ronner – klavír; Vincenc Kummer – kontrabas; Martin Kleibl – bicí.
Fenomenální nástup Laury a jejích tygrů předznamenal pětatřiceti letou koncertní historii kapely. Stovky koncertů ve vyprodaných sálech v Česku i na Slovensku zaujaly mezinárodní promotéry a po pádu železné opony tygři úplně zmizeli z domácí scény a koncertovali převážně na evropských pódiích (Stuttgart, Mnichov, Paříž, Lausanne, Kiel, Brémy, Hamburg, Kolín nad Rýnem, Frankfurt nad Mohanem, Mairseille, Valence, Toulouse, Nantes, Albi, Tarbes, Brusel, Lyon, Dijon, Antverpy, Štrasburk a další), ale také ve starobylých amfiteátrech Kartága, Monastiru a Hammametu nebo na EXPO 2010 v Šanghaji. V roce 1993 získala kapela cenu francouzských médií Grand Prix Media RFI a její koncert v pařížské La Cigalle živě přenášel kanál MCM. Laura a její tygři má v současné době na svém kontě více než dva tisíce koncertů v rockových klubech a na festivalech doma i v zahraničí, třináct vydaných alb a pět velkých koncertních projektů.
Bretaňské písně o lásce, moři a námořnících osvěžující jako pinta cidru, jejichž rytmus každého z přihlížejících okamžitě roztančí. Při zpěvu Frédérica a Didiera se totiž bude cítit jako v bretaňské taverně. Hudební skupina vznikla v roce 2004 na podnět dvou v Bratislavě již několik let žijících Francouzů. Cílem kapely je umožnit posluchačům prostřednictvím zpěvu a tance poznat a oblíbit si Bretaň, francouzský region plný legend z dávných keltských časů.
Takhle nějak by mohl znít současný folklór z „vykořeněných“ Sudet. Expresivní písničkářka s výjimečným hlasovým rozsahem a neobvyklou skladebností svých písní. Jana Vébrová je svérázná písničkářka z Lužických hor. Právě ona „vykořeněnost“ tamějšího kraje a nula procent folklóru ji asi donutilo najít si svůj vlastní, na české scéně nevídaný způsob pěveckého projevu, nikdy neškolené hry na akordeon a skladebnosti jejich písní. V tomto je naprosto originální, neovlivněná a nadčasová. Svoji každou píseň se snaží vystavět novým, neopakovaným způsobem.
Brněnská blues rocková kapela sdružující se kolem básníka, textaře a hráče na foukací harmoniku Jakuba Jiaxise Svobody, kterou v roce 2011 založil společně s Janem Ficem. Po Ficově odchodu kapela vydala v roce 2022 nové album, které měl hudebně na starosti zpěvák a kytarista Pavel Ostrý. Toho na baskytaru doplnil Vít Sobotka a na bicí jeho bratr Petr Ostrý. Kapela vychází z bluesových kořenů s přesahy do dalších žánrů (rock, alternativní rock) a je založena na textech plných historek z třetí ruky. Jejím specifikem je používání netradičních recyklovaných nástrojů (kytara z krabice od doutníků, diddley bow z rozbité lavičky) a harmonikových komb vyrobených ze starých rádií. To vše dokresluje specifický šupácký styl této brněnské party.
Blues rocková hudební skupina hrající rock’n‘roll, boogie a blues. Kapelu založil v roce 2005 Jan Stehlík, který se inspiroval svými cestami po Spojených státech. Jeho syrový pěvecký i kytarový projev, texty ze života a energická rytmika (Zdeněk „Wimpy“ Tichota – basa; Kamil Němec – bicí) tvoří vysoce chytlavou směs. Kapela vystoupila v roli předskokana bluesových legend Charlieho Mussellwhitea, Lurrieho Bella, Paula Lamba, Any Popović a dalších. V jejím repertoáru převažuje vlastní tvorba, vystupuje doma i v zahraničí a v roce 2017 vydala CD Rollin‘ & Ridin‘.
Brněnská hudební skupina vedená kytaristou Janem Švihálkem hraje od roku 1995. Žánrově má blízko ke klasickým starým formám blues, zejména k prvotnímu elektrickému zvuku Chicaga padesátých let, cítí se však ovlivněna i starým Mississippi. V repertoáru má jak převzaté skladby (Jimmy Reed a další), tak vlastní písničky frontmana Jana Švihálka.
Brněnský písničkář, textař, moravský hlas rádia Beat, zakládající člen brněnských skupin Lidopop a Zadáci, autor textů na desce Tulák po hvězdách legendární brněnské skupiny Progres 2, autor několika divadelních představení pro děti, na nichž spolupracoval například s Petrem Skoumalem, moderátor hudebních festivalů. Doprovod k písním vzniká přímo před zraky a slechy diváků na zařízení zvaném looper.
Společné zapalování adventní svíce s knězem Janem Hanákem a zpěvem rorátů v podání Jiřího Miroslava Procházky.
"Ticho je jazykem Božím, vše ostatní je ubohým překladem." (súfijský básník Rúmí)
Advent je časem vědomého přicházení Boha k člověku i člověka k Bohu. Přicházení v jemném vánku skrze pokojné ticho modlitby, v prostoru pokorného objevování své vlastní vznešenosti, kterou sebestřednost zabíjí a člověka vrhá do halasné banality. V předvečer každé adventní neděle zveme k rozsvěcování zdánlivě nepatrného světla adventní svíce do temnoty zimní noci. S velkou mocí semena do země zasévaného, daru bezpodmínečně darovaného.
Jan Hanák
Kapela se odvíjí od několikaleté spolupráce dvojice Radim Zelina (autor hudby, textů, kytarista a zpěvák) a Michael Vašíček (multiinstrumentalista a producent). Od původní představy o akustické muzice okořeněné prvky moderního bluegrassu se muzikanti postupně posunuli k průraznější „rockovější“ poloze. Jejich svižné písničky s hitovými ambicemi a českými texty jsou fúzí rocku, rock’n‘rollu a country. Od roku 2018 ve složení: Radim Zelina – zpěv, kytara; Karel Brožek – bicí; Eva Trnková – mandolína, vokály; Eduard Žovinec – kytara; Ivan Lamser – baskytara.
Yo Soy Indigo je mezinárodní kapela zrozená z lásky a přátelství šesti hudebníků žijících v Praze. V životem nabitých písních výjimečné americké zpěvačky a kytaristky Emily Thiel se prolíná a sjednocuje osobité muzikantské umění všech jednotlivých členů. Od hlubokého lyrického výrazu, přes etnickou hudbu, jazz, až po pořádnou porci humoru rockových a disko písní.
Muzikanti se zaměřují na autentické podání písní a tanců kyjovské oblasti, kde se narodili a kde žijí. Jejich repertoár však zahrnuje folklórní hudbu i z dalších oblastí nejen Moravy a Čech, ale i Slovenska, Maďarska a známých jazzových standardů. Složení: Robin Červinek – prim; Miroslav Kubálek – viola; Filip Červinek – kontrabas; Antonín Horehleď – cimbál.
Muzika byla založena v roce 1988 a věnuje se především hudebnímu folklóru Strážnického Dolňácka. V roce 1998 založila vlastní Malou taneční skupinu, která se představuje také v rekonstrukcích strážnického a vnorovského kroje z počátku 19. století. Muzika hraje v obvyklém obsazení, nástrojový instrumentář navíc obohacují gajdy. Primášem a sólovým zpěvákem muziky je Jan Gajda, uměleckou vedoucí muziky i taneční složky, autorkou úprav, cimbalistkou a sólovou zpěvačkou Magdalena Múčková.
Hudební sdružení, které spojuje nejen to, že jeho členové jsou, jak se říká, stejná krevní skupina, ale i čirá touha skládat, hrát a zpívat písničky. Iniciátorem toho všeho je Jiří Topol Novotný, který se po mnoha letech vrací od mixážního pultu zpět na pódium. Další složení: Viktoria Matušovová – viola, zpěv; Jiří Kučerovský – kytary; Tom Holič – elektronické beaty; Štěpán Baloun – klávesy; Vít Kraváček – basové kytary; Vojtěch Šmíd – perkuse.
Hudební skupina letos slaví padesát let od svého založení. Vznikla na přelomu let 1973 a 1974 a po roce 1989 se z ryze folkové kapely vyprofilovala ve folk rockovou sestavu. Je typická svými kvalitními texty a zajímavými hudebními aranžemi. Složení: Roman Venclovský – zpěv a tanec; Ivan Huvar – kytary a zpěv; Pavel Kopřiva – housle a mluvené slovo; Roman Jež – klávesy, Petr Sládek – basa; Petr Šupler – bicí.
Progresivní folk rocková formace kolem písničkáře Ivo Cicvárka vznikla z kapely Velký svět, která navazovala na další formace, v nichž působil písničkář Ivo Cicvárek. Skupina posbírala řadu ocenění za svá poslední alba. Její doménou jsou originální texty, nápaditá hudba a schopnost vytvářet atmosféru od ticha až po rockové erupce. Složení: Ivo Cicvárek – klavír, kytara, samply a zpěv; Radim Grünwald – bicí; Jakub Lutner – baskytara.
Na pódiu bude na děti od 16.00 do 18.00 hodin čekat tradiční Mikuláš s andělem a čertem, kteří za říkanku, písničku nebo třeba jen za milý úsměv dětem rozdají balíčky. Tak obvykle mikulášská nadílka vypadá, ovšem jen na Zelném trhu děti uvidí andělský sbor a čerta na chůdách a ve svítících kostýmech. Rozběhnou se po celém náměstí a budou předvádět drobné akrobatické kousky.
Hudební a partnerské duo, které tvoří Daniel Salontay a Shina, jejichž osobní texty vytvářejí na hudebním pozadí nevšední emoce a příběhy. Skládají výlučně ve slovenštině. Dvojice patří mezi stálice slovenské nezávislé scény, na kontě má dvanáct alb a dvě hudební ceny. Se svým koncertním turné procestovala dvanáct zemí Evropy, Ameriku i Kanadu. Kromě koncertů a alb je zvaná k filmové a divadelní spolupráci v Čechách i na Slovensku.
Ondřej Galuška je hudebník, filozof, zakládající člen legendární multižánrové kapely eggnoise a frontman projektu The Odd Gifts. S The Odd Gifts dosud vydal tři alba. Loni mu vyšlo sólové album složené výhradně z česky otextovaných písní a nese název Stručný úvod do filosofie marnosti. První album jeho sólového projektu nazvané O. G. and the Odd Gifts vyšlo na podzim 2012 a bylo pořadem Neon na ČRo Pardubice zařazeno mezi 14 nejlepších desek roku a získalo Harvest Prize na nezávislých hudebních cenách TAIS Awards. Album mělo dvě nominace v rámci Just Plain Folks 2017 Music Awards. V roce 2016 vyšlo druhé album projektu nazvané Migrant Songs, na kterém se jako hosté podíleli James Harries, Alasdair Bouch, Justin Lavash, Bijou Camara a další. Rádio Proglas album zařadilo mezi 17 nejlepších desek roku ve svém silvestrovském pořadu, magazín Alterecho jej zařadil mezi 20 nejlepších alb roku a rovněž na kultmix.cz se dostalo do širších nominací na album roku. V anketě rádia Proglas, ve které hlasovalo přes 100 osobností českého hudebního světa, se umístilo mezi nejlepšími 5 deskami roku. Kapela si vysloužila několik nominací na TAIS Awards. Loňské album Stručný úvod do filosofie marnosti bylo letos doplněno stejnojmennou knihou. Album získalo nominaci na ceny Apollo 2022.
Variabilní uskupení muzikantů hrající swing a jazzové koledy ve swingovém rytmu.
Kapela představuje živelný koktejl world music namíchaný z balkánu, reggae a klezmeru. V její hudbě se však promítají také rytmy západní Afriky a folklóru. Cílem brněnské kapely je totiž posluchače nejen pobavit, ale i roztančit. Kapela vznikla v roce 2005 v Brně, natočila dvě alba a vystoupila na celé řadě festivalů (MFF Karlovy Vary, Febiofest, Trnkobraní, Babylonfest, Jeden svět a další).
Mezinárodní skupina hraje, zpívá a tančí v neodolatelném balkánském rytmu na pomezí srbské tradice a gypsy jazzu. Kapela vnikla v roce 2015 a zaměřovala se především na interpretaci lidové hudby z oblasti Balkánského poloostrova, zejména ze Srbska, Makedonie a Bulharska. Vzhledem k zaměření jednotlivých členů kapely se však do repertoáru občas dostanou i žánry více či méně vzdálené, jako je ukrajinská lidová hudba nebo gypsy jazz. Kapela na první pohled zaujme zejména svým energickým projevem během živých koncertů, kterým posluchače leckdy roztančí a roztleská. V jejím repertoáru lze nalézt pro zdejší poměry netypické písně v takzvaných lichých rytmech, písně pomalé a zádumčivé, ale i rychlé a skočné.
Kapelu založil spolu s několika kamarády v roce 1999 v Praze Dewi Pajot, rodák z bretaňského Lorientu. Název skupiny znamená v bretonštině havran a poukazuje na keltské legendy, přičemž právě písně z různých keltských regionů (Bretaně, Irska nebo Skotska) kapela zpočátku interpretovala. Kapela nyní přijíždí se svým zatím posledním albem Beaj vat. Pestrá deska nabízí jak osobitě zpracovaný bretaňský folklór, tak i vlastní materiál včetně původních instrumentálek a písniček v češtině.
Slovensko-české uskupení je jedním z projektů slovenského bluesmana Juraje „Dura“ Turteva. Jedná se o volné spojení hudebníků, kteří si při svých vlastních projektech na sebe udělají čas, potkají se a společně si zahrají. Tato formace je založená na spontánním hraní a momentálním pocitu. Hudebně se pohybuje převážně okolo Turtevových písní, nejedná se o programově bluesový projekt. Za dobu jeho existence se v něm vystřídalo velké množství hudebníků.
Dirty bluesové trio, které vzniklo v roce 2015 v Brně a jehož členové se znají z jiných brněnských kapel. Jejich nultý koncert na festivalu Eurotrialog v Mikulově se líbil natolik, že dostali pozvání i na další ročník, ale také nabídku na předskakování slavných The Smokie v Ostravě (2015). Od té doby koncertují v klubech a na festivalech zejména v Čechách, ale i na Slovensku, v Polsku a v Bosně včetně BluesAlive (2017) či předskakování The Animals v brněnském Sono centru (2018). Kromě množství koncertů v Česku i zahraničí má kapela za sebou i alba natočená v Mississippi s tamními bluesmany či čerstvou novinku natočenou s postpunkerem Philem Shoenfeltem.
Společné zapalování adventní svíce s knězem Janem Hanákem a zpěvem rorátů v podání Jiřího Miroslava Procházky.
"Ticho je jazykem Božím, vše ostatní je ubohým překladem." (súfijský básník Rúmí)
Advent je časem vědomého přicházení Boha k člověku i člověka k Bohu. Přicházení v jemném vánku skrze pokojné ticho modlitby, v prostoru pokorného objevování své vlastní vznešenosti, kterou sebestřednost zabíjí a člověka vrhá do halasné banality. V předvečer každé adventní neděle zveme k rozsvěcování zdánlivě nepatrného světla adventní svíce do temnoty zimní noci. S velkou mocí semena do země zasévaného, daru bezpodmínečně darovaného.
Jan Hanák
Kapela Undercover hraje písně kanadské zpěvačky Alanis Morissette. Převážnou část repertoáru tvoří písničky z alba Jagged Little Pill, které patří mezi 20 nejlépe prodávaných alb historie hudby. Kapela zahraje ve složení Mihu (zpěv, kytara), Ondřej Malina (kytara), Lukáš Macur (baskytara), Lukáš Čech (bicí).
Prvními tóny potěšila cimbálová muzika milovníky lidové písničky již v roce 1994. Všichni současní muzikanti začínali poznávat lidovou muziku ve folklórně bohaté oblasti Kyjovska. S radostí se však toulají i po jiných regionech a hudebních stylech. Cimbálovou muziku vede primáš Michael Strýček, terc hraje Nikol Stávková, paličkami rozeznívá cimbál Zdeněk Baťka, kontrabasem tvrdí muziku Zdeněk Frolec a kontruje Jiří Frolec. Muzika staví na výborných zpěvech sólistky Nikol Stávkové, Michaela Strýčka nebo Jiřího Frolce. Tato stálice na folklórní scéně vyniká také trojhlasými zpěvy, pestrou instrumentací a bohatou harmonií vlastních hudebních úprav.
Převážně ženská kapela interpretující za použití nejrůznějších etnických a historických nástrojů lidovou hudbu z různých částí Evropy, především písně Sefarditů, Balkánu nebo Skandinávie. V posledních dvou letech se do jejich repertoáru dostávají i písně v mateřském jazyce. Kapela spolu hraje od roku 2007 a má za sebou pestrou hudební historii. Za zmínku stojí účinkování na světových festivalech – RWMF na Borneu, EBU Folk Festival, Sur Jahan v Indii a další. Kapela má vydaných šest alb, z nichž dvě byly oceněny cenou Anděl (2009; 2014) v žánru world music, jedno bylo nominováno a poslední album s českými písněmi O ptácích a rybách získalo třetí místo v mezinárodním world music žebříčku – World Music Charts Europe (2018).
Cimbálovou muziku založila parta kamarádů, tehdy ještě vysokoškoláků, v Brně v roce 2010. Z hlediska repertoáru zpracovává zejména písně z Dolňácka a moravsko-slovenského pomezí, odkud její členové pocházejí. Srdcovou záležitostí je pro ně oblast moravských Kopanic, národopisná oblast Slovácka a luhačovického Zálesí. Na besedách u cimbálu se však nebrání ani jiným oblastem či hudebním stylům. Primášem kapely je Tomáše Beníček.
Adventní koncert jedinečných písní Karla Kryla v kapelních aranžích brněnské hudební skupiny, která vznikla na přelomu nového tisíciletí a v dalších letech procházela různými fázemi vývoje. Postupem času se stal vedoucí osobností kapely zpěvák, kytarista a skladatel Břetislav Bartusek, který miloval poezii Josefa Kainara, blues, jazz, ale i rock a folk rock a byl otevřený různým proměnám. Kapelu také dotvářeli různí hudebníci nejen z oblasti rocku, jazzu, ale i alternativní scény, což skupinu vždy ovlivňovalo a měnilo. Kapela však stále preferovala jasnou melodickou strukturu a nevzdávala se platformy zpívaného projevu s využitím více hlasů. Přesto se jen velmi těžko řadí do nějakého konkrétního žánru, který nabízí svému publiku. V její hudbě naleznete blues, jazz, bigbít i folk s texty dotýkajícími se existenciální poezie.
Hudební skupina byla založena na podzim roku 1994 jako dětská skupina Ondřeje Fencla, který je dodnes její vůdčí osobností. S věkovým průměrem čtyřiatřicet let je patrně nejmladší tuzemskou jedenadvacetiletou kapelou. Kapela hraje našlapaný písničkový folk rock, který se díky nástrojovému obsazení a aranžérské pestrosti mírně vymyká tradičním proudům, ale nesklouzává do intelektuálního rozjímání o smyslu všeho a ničeho. Originální texty plné vnitřních rýmů a nevšedních obratů jsou okrášlené vynikajícími houslemi (Hana Kašpárek Vyšínská) a příčnou flétnou a kupředu hnané rytmy jednoho z nejlepších českých bubeníků Jakuba Homoly. V čele kapely stojí zpěvák, kytarista a téměř výhradní autor repertoáru Ondřej Fencl známý rovněž ze spolupráce s Marsyas, Lubošem Pospíšilem, Lenkou Dusilovou, Janem Hrubým nebo se Schodištěm.
Tři duše, jedno tělo, tři přátelé, hudebníci, zpěváci. Kytaristé Jakub Mühlfeit a Jaroslav Habrda se potkávali na Kladně koncem nultých let a posléze založili kapelu pojmenovanou po křehkých iluzích, které sdíleli při hledání smyslu života. Pro ideu kapely se jim podařilo nadchnout bubeníka Tomáše Příkaského a v roce 2012 přichází baskytarista Robin Tichopád. O rok později vychází album Bůh z umakartu. Za píseň Jsem, jaká jsem z tohoto alba získala kapela na festivalu Porta v roce 2019 zvláštní cenu poroty. V tom samém roce kapela zvítězila v konkurzu na Welcome scénu festivalu Hradecký slunovrat. Singl Jan 69 z druhého alba Kosti z roku 2017 skončil na druhém místě v celoroční Velké sedmě Radia 1. Po odchodu baskytaristy Robina Tichopáda v roce 2018 začala kapela působit jako trio. Předloni vyšlo její třetí album Reality o labyrintu současnosti, ve kterém existují jen uzavřené bubliny oddělené vysokou zdí neporozumění. Písně pojednávají o tom, že nám schází cosi, o co bychom se mohli podělit s ostatními. Akustické se proplétá s elektronickým a nad tím vším se klenou skvělé české texty.
Brněnská legendární parta, která s neochvějně vysokou kvalitou a osobitým humorem přináší divákům a posluchačům potěšení z instrumentální dovednosti jednotlivých hudebníků, autorské originality a úderných a vtipných textů spojených s choreografií. Kapela vznikla v roce 2009 z iniciativy Petra Váši, jedné z nejpozoruhodnějších postav české alternativní scény. Jeho spoluhráči v kapele jsou kytarista Petr Zavadil a baskytarista Tomáš Fröhlich. Přestože kapela plní české kluby už patnáct let, její hudební styl se jakémukoli škatulkování vzpírá. Zahrnuje prvky rocku, jazzu, moravského folkóru a world music. Díky tomu však její publikum představuje doslova průřez mezi generacemi od středoškoláků po milovníky klasického rocku.
Hudební skupina vznikla v roce 2018 na popud básníka, výtvarníka a lékaře Jiřího Kucharského, který pro kapelu píše texty a zároveň se s kapelou podílí i na tvorbě hudby, přestože sám v kapele aktivně neúčinkuje. V tomto hudebním tělese se potkali hudebníci z Třebíče a Brna, kteří účinkují v kapelách různých stylů. Velká část členů se již dříve setkala v hudebním tělese Fru Fru, frontman skupiny Václav Bartoš je znám jako zpěvák nezapomenutelné skupiny Pluto i z mnoha dalších projektů. Skupina Kucharski vydala v roce 2019 své debutové album Láska, co bezhlavě bolí a v roce 2021 album Beze jména.
Hudební těleso složené z mladých muzikantů, kteří mají zálibu v živém hraní a improvizaci. Věnují se interpretaci hudebních rytmů, jako jsou jazz, swing, latin nebo jazz rock. Kapela hraje především po klubech v celé České republice, výjimečně v zahraničí. Neustále se proměňující skupina ztvárňuje vybrané americké a české standardy ve vlastních aranžích, které hojně prokládá autorskými skladbami svého slovutného kapelníka, dlouholetého trombonisty a skladatele Mojmíra Bártka. V rytmu swingu, bossy a možná dokonce tanga posluchače přenese z Ipanemy přes Karibik až na Valašsko.
Prostě krásný jazz. To je slogan kapely složené ze skvělých muzikantů ze severní Moravy v čele se zpěvačkou Katkou Pospíšilovou. Návštěvníci se mohou těšit na nejkrásnější vánoční písně v jazzovém pojetí, pár standardů i tradiční českou koledu. Složení: Honza Kraut – baryton saxofon, klarinet; Čenda Kraut – klavír; René Pyško – basa, kontrabas; Jan Tulej – bicí.
Neoposlouchaná muzika s kořeny ve starých legendách a ve francouzské hospodské poetice. Kvarteto muzikantů, navzdory názvu kapely žijících a tvořících v Brně, patří na české hudební scéně k samorostům, kteří v hudbě zanechávají otisk vlastního stylu. Houslista Antonín Bukovský, kytarista Libor „Mikeš“ Mikoška, Ladislav Muroň a kontrabasista Milan „Maxla“ Trnka se přiznávají k inspiraci původní keltskou hudbou, starými keltskými legendami, mořem a francouzskou hospodskou poetikou. Keltskou skupinu Gwalarn založil v roce 1998 bretonský hudebník Yves Guélou. Ten v minulosti hrál mimo jiné s průkopníkem bretonské world music Alanem Stivelem nebo se slavným řeckým muzikantem Mikisem Theodorakisem. Repertoár skupiny Gwalarn se skládá z bretonských písní zpívaných jak v bretonštině, tak ve francouzštině. Soudobý repertoár kapely se postupně obohatil o jednotlivé vlastní autorské písně. Bretonské, francouzské a irské tradicionály, jakož i písně z tvorby Yvese Guélou stále tvoří základní stavební kámen repertoáru dnešního Gwalarnu.
Legenda brněnské alternativní scény devadesátých let přichází po šestadvaceti letech s novým studiovým albem Za vodou. S tímto programem včetně starších písní hraje koncerty po celé republice a fanoušci se tak mohou těšit na zvukově barevnou hudbu, která jde svou originalitou, harmonickými postupy a rytmy rovnou k srdci. Intenzivní kariéru kapely v devadesátých letech letech, která přinesla šest alb, ukončil předčasný odchod zpěváka Jiřího Kolšovského a přestože ostatní členové kapely hudebním fanouškům z očí nikdy nezmizeli, společnou činnost pod hlavičkou Dunaj obnovili až v roce 2019. Pozici zpěváka nyní zastává kytarista a baskytarista Vladimír Václavek, který v mezidobí vydal řadu sólových alb a působí též s Ivou Bittovou v kapele Čikori. Trojice ve složení Vladimír Václavek, Josef Ostřanský a Pavel Koudelka si k nahrávání nového alba, které sami označují jako Dunaj pro jednadvacáté století, přizvali o generaci mladšího elektronického producenta Aid Kida a Petra Ostrouchova, tedy producentský tandem, který se podílel na vzniku oceňovaného alba Řeka Lenky Dusilové. Na novém albu přináší Dunaj deset autorských písní. Dvě z nich vznikly ještě za života Jiřího Kolšovského a protože se zachovaly i jejich (nikdy nevydané) tehdejší nahrávky, mohl se Jiří Kolšovský na novém albu ke svým někdejším kolegům posmrtně připojit. Vzácným hostem alba je i zpěvačka Iva Bittová.
Hudební soubor, který interpretuje evropskou hudbu vrcholného středověku. Soubor hraje jak takzvanou světskou hudbu, jako jsou písně a skladby hospod a tržišť, studentů a vagantů, dvorských hostin i lidových veselic, tak i originálně upravené skladby a písně duchovního charakteru. V hudbě uslyšíte ozvěny středověkého duchovna, hospodskou tancovačku i orientální smyslnost a rockový drive současného světa. Kapela totiž přistupuje ke zpracování a interpretaci středověké hudby způsobem, který se nazývá jako medieval crossover. Její členové přetvářejí středověkou hudbu s nadhledem, energií a nábojem, který očekává dnešní posluchač. Nevyhýbají se ani prolínání hudebních stylů. Středověk v jejich podání je proto směsicí původní staré hudby, současného folku, folklóru, blues, rocku i židovské a arabské hudby. Svým pojetím se blíží spíše současné world music. Soubor vystupuje na českých i zahraničních scénách již od roku 1994. Hudební styl, ve kterém se míchá evropská středověká tradice s vlivy balkánské, židovské i arabské hudby se na tisících vystoupeních, koncertech a dobových hostin setkal s velkým úspěchem.
Rocková dvojice Jiří Jirák a Roman Vičík letos vydala pozitivně přijaté album Kings of the Weaklings. Od prvních tónů alba zní typický kytarový zvuk okořeněný country a elektronikou s nezaměnitelným chraplákem zpěváka Jiřího Jiráka. Třetí řadové album kapely vzniklo k desetiletému výročí olomouckých rebelů a zkušenosti na nahrávce jsou znát. Autorská dvojice Jiří Jirák a Roman Vičík si na natáčení pozvala řadu hostů jako například Romana Víchu (Ewa Farna), Jakuba Vejnara (Hudba Praha), Antonína Dlabu (Prago Union), Michaelu Štaffovou (ex Nylon Jail) nebo Adrianu Asseff Rodriguez (Duende). Výběr písní z této, ale i předchozích dvou nahrávek, zahrají na Zelném trhu bez elektrických nástrojů ve speciální vánoční akustické podobě.
Dva bluesmani české hudební scény protnuli své umělecké dráhy v duu čerpajícího inspiraci v gospelu a blues. Matěj Ptaszek patří mezi evropskou špičku bluesových „foukačkářů“. Po několika letech strávených v Jižní Americe, kde hrál blues v místních klubech a vystupoval na festivalech se Ptaszek vrátil do České republiky a obohacen o zkušenost kolumbijského crocante rytmu vytvořil duo s českým bluesmanem Bužmou. Bužmova instrumentální dovednost a Ptaszkova hra na foukací harmoniku, stejně jako neotřelý pěvecký projev obou protagonistů uvrhne posluchače do víru „bryskního“ blues okořeněného o lyričnost českého jazyka i tradičních hudebních perel amerického jihu.
Společné zapalování adventní svíce s jáhnem Janem Špilarem a zpěvem rorátů v podání Ondřeje Múčka.
"Ticho je jazykem Božím, vše ostatní je ubohým překladem." (súfijský básník Rúmí)
Advent je časem vědomého přicházení Boha k člověku i člověka k Bohu. Přicházení v jemném vánku skrze pokojné ticho modlitby, v prostoru pokorného objevování své vlastní vznešenosti, kterou sebestřednost zabíjí a člověka vrhá do halasné banality. V předvečer každé adventní neděle zveme k rozsvěcování zdánlivě nepatrného světla adventní svíce do temnoty zimní noci. S velkou mocí semena do země zasévaného, daru bezpodmínečně darovaného.
Jan Hanák
Kapela vznikla proto, aby texty Pavla Homéra Ambrože a Milana Kozelky promluvily k lidem hlasem Jaroslava Záděry III. Vznikly písně, jimž jsou lhostejné společenské trendy i aktuální móda. Písně, které si bezostyšně půjčují cokoliv z hudební historie a míchají dohromady žánry i hudební postupy. Koncert Manolov & Záděra vás přiblíží ryzímu a jedinečnému počátku této hudební skupiny bez zbytečného patosu.
Přes pětatřicet let hraje kapela po celé republice s radostí a srdcem nesmrtelnou hudbu Zeppelinů. Jedinečná hudební událost plná energie a skvělé hudby.
Balkánská hudební skupina byla založena v říjnu 2011. Její repertoár tvoří písně a tance ze Srbska, Bulharska, Makedonie, Rumunska a Řecka. Kapela se vyznačuje především tím, že všechny skladby hraje téměř v původním znění. Členové kapely na svých vystoupeních často rozdávají texty písní, aby si je posluchači mohli společně zazpívat. Pokud to prostor dovolí, na koncertech kapely se i tancuje. Publikum se tak může naučit pravý balkánský lidový tanec, který je v Srbsku známý jako "kolo", v Makedonii "oro" a v Bulharsku "horo".
Cimbálová muzika z Brna přinese hudební potěšení na prahy vašich srdcí a potěší posluchače každé věkové kategorie.
Folk rocková skupina z Moravského krasu v čele s autorkou a zpěvačkou Miroslavou „Mijou“ Peterkovou. V roce 2014 vydala své první CD Záhir, druhé CD O Písni spatřilo světlo světa v roce 2018. Kapela vznikla na přelomu let 2012 a 2013 a své debutové album Záhir vydala po necelých dvou letech své existence. Členové kapely byli však už v minulosti činní na regionální scéně a konkrétně Mija Peterková měla kapelu Záhir, jejíž jméno později použila jako název alba. Muzikanti nejsou žádní začátečníci a kapelnice přesně ví, co a proč chce hrát a zpívat. Její písně neoslní neslýchanými aranžérskými postupy nebo alternativními cestami. Jde vlastně o folk rockový střední proud – někdy má blíže k bigbítu, někdy k rádiovému popu, výjimečně i k akustickému folku. Co je však důležitější – zatímco mnohé jiné kapely, ať už vyšly z folkového, nebo rockového prostředí, roubují na podobnou hudbu texty plné klišé, Peterková nabízí pestrou škálu témat od abstraktních pocitů a filosofických úvah až po dobře napsané příběhy.
Písničkářka, zpěvačka a kytaristka, jejíž tvorba směle překračuje hranice žánrů od blues přes folk, jazz až k popu. Ve zpěvu se pohybuje mezi křehkostí a razantností a v textech je hravá, úsměvná, ale umí být i drsně sebezpytující. Přes deset let vystupovala s kapelou. V současné době se vrátila k sólovému projevu a na svém kontě má tři alba Čerstvě natřeno (2005), Takhle ve mně vyjou vlci (2010) a Holobyt (2016). Za poslední z nich získala s kapelou Trio cenu Anděl v kategorii Folk a country.
Hudební skupina z Kroměříže, která vznikla z popela dřívějšího tělesa Superego Kid. Touha více experimentovat a proplouvat mezi žánry dala prostor pro vznik Franzie. Ta staví svou hudbu na technických a často se měnících instrumentálních pasážích, které se protkávají s melodickým ženským vokálem a českými texty. Noisové plochy a výkřiky často přechází v ambientní pasáže. Naléhavost, polyrytmika a dravost také charakterizují hudební vyjádření této pětice. Skupina vydává v roce 2021 své debutové album s názvem Prvoroj.
Alternativní brněnské koledy legendy brněnské alternativní scény, která letos slaví pětadvacet let. Kapela vznikla v roce 1998 a je považována za pokračovatele tradic brněnského alternativního rocku. Její styl je snadno rozpoznatelný díky energickému dívčímu zpěvu, nakažlivým melodiím, poetickým textům a neobvyklému ohýbání českých slov. Intuitivní, místy křehký, místy brutální hlasový projev Marty Kovářové solí na pódiu kytara Marka Laudáta a porcuje rytmika bubeníka Petra Fučíka a basáka Tomáše Ergense. Z koncertů číší radost z hraní. Naléhavost písňových sdělení střídá uvolňující humor v pauzách mezi písněmi.
Za víc jak pětatřicet let existence se kapela stala respektovanou součástí světové avantgardní scény. Do současné doby reprezentovala českou kulturu svojí originální hudbou ve více než čtyřiceti zemích na čtyřech kontinentech. Spolupracuje s nejprestižnějšími světovými kapelami v oblasti avantgardní hudby (The Residents, Magma, Jello Biafra a další).
Charlie Slavík je skladatel, textař, nejuznávanější hráč na foukací harmoniku v České republice. Jako jediný Čech v historii se v roce 2013 zúčastnil prestižní mezinárodní bluesové soutěže IBC v americkém Memphisu, kde postoupil až do semifinále. Jeho schopnost použití nástroje napříč žánry dokládá množství hudebních nosičů, na kterých se jako sólista podílel. Vystupuje s celou řadou domácích i zahraničních kapel nejen v Evropě, ale i ve Spojených stítech. Na svém kontě má i řadu nahrávek filmové hudby. Je firemním hráčem německé firmy Seydel, která je nejstarším výrobcem foukacích harmonik na světě. Podobně pestrá a nápaditá je i další z tváří Charlieho Slavíka, tentokrát představovaná ve spojení s charismatickým dámským vokálním triem The Nightingales. To je složené z výjimečných zpěvaček Terezy Havelkové, Radky Topinkové a Josefíny Čermákové, které s obrovským ohlasem představují domácímu i evropskému publiku rock’n‘roll a blues ve všech odstínech těchto uhrančivých žánrů. Hudba této formace je nekompromisně pulzující, živelná, hraná s nespoutanou energií. Převážně autorský repertoár je charakteristickým znakem vystoupení Charlieho Slavíka. Zatím poslední nahrávku A Nice Reminder pořídil frontman kapely s renomovanými americkými hudebníky ve slavném studiu Sound Emporium v Nashvillu.
Kromě repertoáru z CD Koleda v podobě známých lidových koled v jedinečných aranžích a vánočních autorských písní Tomáše Kočka zazní průřez tím nejlepším ze všech doposud vydaných alb skupiny. Kapela žánrově staví na moravské lidové hudbě, kterou však svým jedinečným přístupem posunuje do neotřelých rovin a utváří osobitý celek, jenž respektuje své kořeny, ale zároveň reflektuje současnost a široké spektrum posluchačů. Dvě alba Poplór (2006) a Cestou na jih (2012) získala ocenění Anděl.
Slovinec Paul Batto je stálicí na evropské bluesové scéně a to již mnoho let. Přestože má kořeny v tradičních žánrech blues, soulu a gospelu, vzpírá se veškerým kategoriím, mísí vlivy a vyhýbá se stylovým nálepkám. Složení: Paul Batto – kytara, zpěv; Robert Christian – kytara; Ondřej Kříž – klávesy.
Šestičlenná parta ze západu Čech, která ve své tvorbě mísí prvky blues, rocku, ale nebojí se zabrousit ani do funkových groovů. Žánrově pestré aranže stojí na kytarových riffech, vokálním projevu frontmana a kytaristy Štěpána Kordíka a pevných základech rytmiky. Celkovou barvu kapely pak dotváří hlasy vokalistek.
Kapela mladých šílenců, kteří jsou přesvědčeni, že rock’n‘roll ještě neřekl své poslední slovo. Přestože jejich vzory jsou Chuck Berry a Little Richard, usilují o vlastní tvorbu, která v rock’n‘rollu odráží jejich vlastní generaci. Historie kapely se začala psát v roce 2016, dva roky nato vydali svůj první singl What I Did Wrong.
Kapela vznikla okolo roku 2002 v Brně z různých improvizovaných sestav provozujících pouliční hudbu (busking) v Česku i po Evropě. I v posledních letech hraje kapela v různém složení, zpravidla: Vladimír Červenka – kytara, zpěv; Pavel Všianský – kontrabas, zpěv; Tomáš Vtípil – housle, zpěv.
Přijďte s námi slavnostně ukončit letošní ročník vánoční sbírky Daruj Kelímek, ve které jste podpořili celkem 18 dobročinných organizací.
V sobotu 23. prosince od 18.00 hodin předáme všem charitám šeky. Zároveň společně s jáhnem Janem Špilarem a za doprovodu Ondřeje Múčka zapálíme poslední adventní svíci před Štědrým dnem a zazpíváme si koledy.
Čím víc vás dorazí, tím víc radosti a finanční podpory dobročinné organizace získají. Pomoci se totiž rozhodli i prodejci z vánočních trhů, kteří přispějí 50 korun do sbírky za každého návštěvníka, který v sobotu dorazí na slavnostní vyhlášení a rozsvítí při zpěvu koled světýlko na svém telefonu.
Tak se zastavte a buďte součástí rekordního počtu světýlek, které se na Zelném trhu rozsvítí pro dobrou věc.